TAJA225M006RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3V 2.2uF 20%
product image
TAJA225M006RNJ Picture
SeekIC No. : 001083496 Detail
TAJA225M006RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3V 2.2uF 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJA225M006RNJ
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 2.2 uF Voltage Rating : 6.3 Volts
Tolerance : 20 % Case Code - in : 1206
Case Code - mm : 3216 Height : 1.8 mm
Mfr Case Code : A Case Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Series : TAJ Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Packaging : Reel
Description
ESR :
Case Code - in : 1206
Case Code - mm : 3216
Height : 1.8 mm
Mfr Case Code : A Case
Packaging : Reel
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Voltage Rating : 6.3 Volts
Capacitance : 2.2 uF
Series : TAJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJA225M006RNJ
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance2.2F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±20%
Package / Case3216-18 (EIA) 1206
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)9.000 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C