TAJC105K050H
Tantalum Capacitors - Solid SMD 50volts 1uF 10%
product image
TAJC105K050H Picture
SeekIC No. : 001103943 Detail
TAJC105K050H: Tantalum Capacitors - Solid SMD 50volts 1uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJC105K050H
Mfg:
AVX
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 1 uF Voltage Rating : 50 Volts
ESR : 5.5 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 2412 Case Code - mm : 6032
Height : 2.8 mm Mfr Case Code : C Case
Description
Tolerance : 10 %
Height : 2.8 mm
Case Code - in : 2412
Case Code - mm : 6032
Mfr Case Code : C Case
Capacitance : 1 uF
Voltage Rating : 50 Volts
ESR : 5.5 Ohms
Series : TAJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJC105K050H
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Package / Case6032-28 (EIA)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)5.500 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C