Charge Pumps Positive Doubling
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Function : | Step Up | Output Voltage : | 5 V to 11 V | ||
| Output Current : | 20 mA | Maximum Operating Temperature : | 85 C | ||
| Package / Case : | SOT-23A-6 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | TC1240AECHTR |
| Vendor | Microchip Technology |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Switched Capacitor (Charge Pump), Doubler |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 2.5 ~ 5.5 V |
| Voltage - Output | 5 ~ 11 V |
| Current - Output | 20mA |
| Power - Output | 600mW |
| Package / Case | SOT-23A-6 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Synchronous | No |
| Rds (On) | 12 Ohm |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Switching | 80kHz |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | TC1240AECHTR TC1240AECHTR TC1240AECHCT ND TC1240AECHCTND TC1240AECHCT |