UCY2C151MHD3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160V 150uF 105c
product image
UCY2C151MHD3 Picture
SeekIC No. : 00717494 Detail
UCY2C151MHD3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160V 150uF 105c
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UCY2C151MHD3
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 150 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 160 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 16 mm Dia. x 20 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 160 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Capacitance : 150 uF
Dimensions : 16 mm Dia. x 20 mm L