UP2C-100-R
Power Inductors 10uH 3.94A 28.3mOhms
product image
UP2C-100-R Picture
SeekIC No. : 001192358 Detail
UP2C-100-R: Power Inductors 10uH 3.94A 28.3mOhms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2C-100-R
Mfg:
Cooper Bussmann
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 3.94 Amps Maximum DC Resistance : 28.3 mOhms
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 10 uH
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H
Maximum DC Current : 3.94 Amps
Maximum DC Resistance : 28.3 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2C-100-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance±20%
Package / Case0.507" L x 0.370" W x 0.204" H (12.90mm x 9.40mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 3.61A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)28.30 mOhm Max