UP2C-102-R
Power Inductors 1000uH 0.4A 2657.1mOhms
product image
UP2C-102-R Picture
SeekIC No. : 001192919 Detail
UP2C-102-R: Power Inductors 1000uH 0.4A 2657.1mOhms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2C-102-R
Quick Details
Inductance : 1 mH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.4 Amp Maximum DC Resistance : 2657.1 mOhms
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.4 Amp
Inductance : 1 mH
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H
Maximum DC Resistance : 2657.1 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2C-102-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1mH
Tolerance±20%
Package / Case0.507" L x 0.370" W x 0.204" H (12.90mm x 9.40mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 380mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)2.657 Ohm Max