UP2C-150-R
Power Inductors 15uH 3.17A 36.9mOhms
product image
UP2C-150-R Picture
SeekIC No. : 001187049 Detail
UP2C-150-R: Power Inductors 15uH 3.17A 36.9mOhms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2C-150-R
Mfg:
Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 15 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 3.17 Amps Maximum DC Resistance : 36.9 mOhms
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 15 uH
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H
Maximum DC Current : 3.17 Amps
Maximum DC Resistance : 36.9 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2C-150-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance15H
Tolerance±20%
Package / Case0.507" L x 0.370" W x 0.204" H (12.90mm x 9.40mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 3.17A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)36.90 mOhm Max