UP2C-151-R
Power Inductors 150uH 1.02A 351.4mOhms
product image
UP2C-151-R Picture
SeekIC No. : 001195098 Detail
UP2C-151-R: Power Inductors 150uH 1.02A 351.4mOhms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2C-151-R
Quick Details
Inductance : 150 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.02 Amps Maximum DC Resistance : 351.4 mOhms
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 150 uH
Maximum DC Current : 1.02 Amps
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H
Maximum DC Resistance : 351.4 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2C-151-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance150H
Tolerance±20%
Package / Case0.507" L x 0.370" W x 0.204" H (12.90mm x 9.40mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.04A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)351.4 mOhm Max