UP2C-1R0-R
Power Inductors 1.0uH 11.8A 3.9mOhms
product image
UP2C-1R0-R Picture
SeekIC No. : 001194212 Detail
UP2C-1R0-R: Power Inductors 1.0uH 11.8A 3.9mOhms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2C-1R0-R
Quick Details
Inductance : 1 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 11.8 Amps Maximum DC Resistance : 3.9 mOhms
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 1 uH
Maximum DC Resistance : 3.9 mOhms
Maximum DC Current : 11.8 Amps
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2C-1R0-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1H
Tolerance±20%
Package / Case0.507" L x 0.370" W x 0.204" H (12.90mm x 9.40mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 9.8A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)3.900 mOhm Max