UP2C-2R2-R
Power Inductors 2.2uH 8.67A 6.6mOhms
product image
UP2C-2R2-R Picture
SeekIC No. : 001178140 Detail
UP2C-2R2-R: Power Inductors 2.2uH 8.67A 6.6mOhms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2C-2R2-R
Mfg:
Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 2.2 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 8.67 Amps Maximum DC Resistance : 6.6 mOhms
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 2.2 uH
Maximum DC Resistance : 6.6 mOhms
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H
Maximum DC Current : 8.67 Amps
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2C-2R2-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance2.2H
Tolerance±20%
Package / Case0.507" L x 0.370" W x 0.204" H (12.90mm x 9.40mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 7.5A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)6.600 mOhm Max