UP2C-470-R
Power Inductors 47uH 1.83A 118.5mOhms
product image
UP2C-470-R Picture
SeekIC No. : 001194622 Detail
UP2C-470-R: Power Inductors 47uH 1.83A 118.5mOhms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2C-470-R
Mfg:
Cooper Bussmann
Quick Details
Inductance : 47 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.83 Amps Maximum DC Resistance : 118.5 mOhms
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 47 uH
Maximum DC Current : 1.83 Amps
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H
Maximum DC Resistance : 118.5 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2C-470-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance47H
Tolerance±20%
Package / Case0.507" L x 0.370" W x 0.204" H (12.90mm x 9.40mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.77A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)118.5 mOhm Max