UP2C-4R7-R
Power Inductors 4.7uH 6.2A 11.7mOhms
product image
UP2C-4R7-R Picture
SeekIC No. : 001193418 Detail
UP2C-4R7-R: Power Inductors 4.7uH 6.2A 11.7mOhms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2C-4R7-R
Quick Details
Inductance : 4.7 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 6.2 Amps Maximum DC Resistance : 11.7 mOhms
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 4.7 uH
Maximum DC Resistance : 11.7 mOhms
Maximum DC Current : 6.2 Amps
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2C-4R7-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance4.7H
Tolerance±20%
Package / Case0.507" L x 0.370" W x 0.204" H (12.90mm x 9.40mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 5.62A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)11.70 mOhm Max