UP2C-680-R
Power Inductors 68uH 1.53A 151.7mOhms
product image
UP2C-680-R Picture
SeekIC No. : 001195981 Detail
UP2C-680-R: Power Inductors 68uH 1.53A 151.7mOhms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2C-680-R
Mfg:
Cooper Bussmann
Quick Details
Inductance : 68 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.53 Amps Maximum DC Resistance : 151.7 mOhms
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 68 uH
Maximum DC Current : 1.53 Amps
Dimensions : 9.4 mm W x 12.9 mm L x 5.2 mm H
Maximum DC Resistance : 151.7 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2C-680-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance68H
Tolerance±20%
Package / Case0.507" L x 0.370" W x 0.204" H (12.90mm x 9.40mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.57A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)151.7 mOhm Max