UPW0J121MDD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 120uF 6.3x7 20% 2.5LS
product image
UPW0J121MDD Picture
SeekIC No. : 00710765 Detail
UPW0J121MDD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 120uF 6.3x7 20% 2.5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UPW0J121MDD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 120 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 6.3 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 6.3 mm Dia. x 7 mm L
Product : Low Impedance Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Packaging : Bulk
Capacitance : 120 uF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Voltage Rating : 6.3 Volts
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 7 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUPW0J121MDD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance120F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia x 0.276" H (6.30mm x 7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V