UPW0J152MPH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1500uF 6.3V 105c 10x20 20% 5LS
product image
UPW0J152MPH Picture
SeekIC No. : 00737343 Detail
UPW0J152MPH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1500uF 6.3V 105c 10x20 20% 5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UPW0J152MPH
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 6.3 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 10 mm Dia. x 20 mm L
Lead Style :
Packaging :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Capacitance : 1500 uF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Voltage Rating : 6.3 Volts
Dimensions : 10 mm Dia. x 20 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUPW0J152MPH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.787" H (10.00mm x 20.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V