UST-12/250-D48
DC/DC Converters 3W 48V to 12V 250mA
product image
UST-12/250-D48 Picture
SeekIC No. : 002752307 Detail
UST-12/250-D48: DC/DC Converters 3W 48V to 12V 250mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UST-12/250-D48
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 3 W
Input Voltage Range : 18 V to 72 V Input Voltage (nominal) : 48 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 250 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case Size : DIP-8
Product : Isolated
Input Voltage (nominal) : 48 V
Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Output Power : 3 W
Output Current (Channel 1) : 250 mA
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case Size : DIP-8
Input Voltage Range : 18 V to 72 V