V07E300L2B5
Varistors 300Vrms 1750A 70pF 7mm Disc
product image
V07E300L2B5 Picture
SeekIC No. : 00706050 Detail
V07E300L2B5: Varistors 300Vrms 1750A 70pF 7mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V07E300L2B5
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 385 V Voltage Rating AC : 300 V
Clamping Voltage : 775 V Peak Surge Current : 1.75 KA
Capacitance : 70 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Clamping Voltage : 775 V
Voltage Rating DC : 385 V
Voltage Rating AC : 300 V
Capacitance : 70 pF
Peak Surge Current : 1.75 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV07E300L2B5
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts300Vrms
Maximum DC Volts385VDC
Current-Surge1.75kA
Package / CaseDisc 7mm
Varistor Voltage517V