V07E460L1T
Varistors 460Vrms 1750A 45pF 7mm Disc
product image
V07E460L1T Picture
SeekIC No. : 00706995 Detail
V07E460L1T: Varistors 460Vrms 1750A 45pF 7mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V07E460L1T
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 615 V Voltage Rating AC : 460 V
Clamping Voltage : 1.24 KV Peak Surge Current : 1.75 KA
Capacitance : 45 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Voltage Rating DC : 615 V
Voltage Rating AC : 460 V
Clamping Voltage : 1.24 KV
Peak Surge Current : 1.75 KA
Capacitance : 45 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV07E460L1T
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts460Vrms
Maximum DC Volts615VDC
Current-Surge1.75kA
Package / CaseDisc 7mm
Varistor Voltage825V