V131CA40
Varistors 40kA 130V 4700pF
product image
V131CA40 Picture
SeekIC No. : 00706368 Detail
V131CA40: Varistors 40kA 130V 4700pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V131CA40
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 175 V Voltage Rating AC : 130 V
Clamping Voltage : 350 V Capacitance : 4700 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : SMD/SMT
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Peak Surge Current :
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Voltage Rating AC : 130 V
Voltage Rating DC : 175 V
Capacitance : 4700 pF
Clamping Voltage : 350 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV131CA40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts175VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseDisc 40mm
Varistor Voltage200V