V131DA40
Varistors 40kA 130V 10000pF
product image
V131DA40 Picture
SeekIC No. : 00700492 Detail
V131DA40: Varistors 40kA 130V 10000pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V131DA40
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Voltage Rating DC : 175 V Voltage Rating AC : 130 V
Clamping Voltage : 345 V Peak Surge Current : 40 KA
Capacitance : 10000 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : SMD/SMT Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Peak Surge Current : 40 KA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Voltage Rating AC : 130 V
Voltage Rating DC : 175 V
Clamping Voltage : 345 V
Capacitance : 10000 pF
Features:
• High Energy Absorption Capability
• Wide Operating Voltage Range
   VM(AC)RMS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .130V to 750V
• Screw Terminals (DA Series), Quick Connect Push-On Connectors (DB Series)
• Case Design Provides Complete Electrical Isolation of Disc Subassembly
• 40mm Diameter Disc
• No Derating Up to 85 Ambient
Specifications
Continuous:
Transient:
Peak Pulse Current (ITM)
Single Pulse Energy Range
(Dielectric must withstand indicated DC voltage for one minute per MIL-STD 202, Method 301)
CAUTION: Stresses above those listed in "Absolute Maximum Ratings" may cause permanent damage to the
                those indicated in the operational sections of this specification is not implied.
Description
See V131DA40Series Device Ratings and Specifications table for part number and brand information.
Parameters:
Technical/Catalog InformationV131DA40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts175VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseScrew Terminals
Varistor Voltage200V