V140LA10CP
Varistors 140V
product image
V140LA10CP Picture
SeekIC No. : 00700502 Detail
V140LA10CP: Varistors 140V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V140LA10CP
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V Clamping Voltage : 360 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Surge Energy Rating : 90 J Capacitance : 900 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 360 V
Capacitance : 900 pF
Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V
Surge Energy Rating : 90 J
Peak Surge Current : 6 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV140LA10CP
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts140Vrms
Maximum DC Volts-
Current-Surge5kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage242V