V140LA20A
Varistors 140V 1750pF
product image
V140LA20A Picture
SeekIC No. : 00699456 Detail
V140LA20A: Varistors 140V 1750pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V140LA20A
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V Clamping Voltage : 340 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 1750 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V
Clamping Voltage : 340 V
Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 1750 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV140LA20A
Maximum AC Volts140Vrms
Maximum DC Volts180VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage242V