V140LA20C
Varistors 140V
product image
V140LA20C Picture
SeekIC No. : 00704365 Detail
V140LA20C: Varistors 140V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V140LA20C
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 242 V
Voltage Rating AC : 140 V Clamping Voltage : 360 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 9 KA
Capacitance : 400 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 360 V
Diameter : 20 mm
Voltage Rating AC : 140 V
Capacitance : 400 pF
Peak Surge Current : 9 KA
Voltage Rating DC : 242 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV140LA20C
Maximum AC Volts140Vrms
Maximum DC Volts-
Current-Surge7kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage242V