V140LA5P
Varistors 140V 400pF
product image
V140LA5P Picture
SeekIC No. : 00701071 Detail
V140LA5P: Varistors 140V 400pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V140LA5P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V Clamping Voltage : 360 V
Diameter : 10 mm Peak Surge Current : 2.5 KA
Surge Energy Rating : 22 J Capacitance : 400 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 360 V
Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V
Capacitance : 400 pF
Diameter : 10 mm
Peak Surge Current : 2.5 KA
Surge Energy Rating : 22 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV140LA5P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts140Vrms
Maximum DC Volts180VDC
Current-Surge2.5kA
Package / CaseDisc 10mm
Varistor Voltage242V