V140LT10A
Varistors 140V 900pF
product image
V140LT10A Picture
SeekIC No. : 00703826 Detail
V140LT10A: Varistors 140V 900pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V140LT10A
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V Clamping Voltage : 360 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 4.5 KA
Capacitance : 900 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Reel
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Peak Surge Current : 4.5 KA
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 360 V
Capacitance : 900 pF
Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV140LT10A
Maximum AC Volts140Vrms
Maximum DC Volts180VDC
Current-Surge4.5kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage242V