V14E440P
Varistors 440Vrms 6kA 260pF 14mm Disc
product image
V14E440P Picture
SeekIC No. : 00702155 Detail
V14E440P: Varistors 440Vrms 6kA 260pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E440P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 585 V
Voltage Rating AC : 440 V Clamping Voltage : 1.18 KV
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 260 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 585 V
Voltage Rating AC : 440 V
Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 260 pF
Clamping Voltage : 1.18 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E440P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts440Vrms
Maximum DC Volts585VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage787V