V14E460P
Varistors 460Vrms 6kA 220pF 14mm Disc
product image
V14E460P Picture
SeekIC No. : 00699867 Detail
V14E460P: Varistors 460Vrms 6kA 220pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E460P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 615 V
Voltage Rating AC : 460 V Clamping Voltage : 1.24 KV
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 220 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 615 V
Voltage Rating AC : 460 V
Capacitance : 220 pF
Clamping Voltage : 1.24 KV
Peak Surge Current : 6 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E460P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts460Vrms
Maximum DC Volts615VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage825V