V14E550P
Varistors 550Vrms 6kA 180pF 14mm Disc
product image
V14E550P Picture
SeekIC No. : 00702206 Detail
V14E550P: Varistors 550Vrms 6kA 180pF 14mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V14E550P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 745 V
Voltage Rating AC : 550 V Clamping Voltage : 1.5 KV
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 180 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Capacitance : 180 pF
Clamping Voltage : 1.5 KV
Voltage Rating DC : 745 V
Voltage Rating AC : 550 V
Peak Surge Current : 6 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV14E550P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts550Vrms
Maximum DC Volts745VDC
Current-Surge6kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage1001V