V151DA40
Varistors 150V 40kA 8000pF 40mm Disc
product image
V151DA40 Picture
SeekIC No. : 00699609 Detail
V151DA40: Varistors 150V 40kA 8000pF 40mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V151DA40
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Voltage Rating DC : 200 V Voltage Rating AC : 150 V
Clamping Voltage : 405 V Peak Surge Current : 40 KA
Surge Energy Rating : 300 J Capacitance : 8000 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : SMD/SMT
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Peak Surge Current : 40 KA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Voltage Rating DC : 200 V
Voltage Rating AC : 150 V
Clamping Voltage : 405 V
Capacitance : 8000 pF
Surge Energy Rating : 300 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV151DA40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseScrew Terminals
Varistor Voltage240V