V151HA40
Varistors 150V 40kA 8000pF 40mm Disc
product image
V151HA40 Picture
SeekIC No. : 00700514 Detail
V151HA40: Varistors 150V 40kA 8000pF 40mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V151HA40
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 200 V
Voltage Rating AC : 150 V Clamping Voltage : 405 V
Diameter : 40 mm Peak Surge Current : 40 KA
Surge Energy Rating : 300 J Capacitance : 8000 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : SMD/SMT
Packaging : Bulk
Description
Peak Surge Current : 40 KA
Product : MOV
Voltage Rating DC : 200 V
Voltage Rating AC : 150 V
Clamping Voltage : 405 V
Capacitance : 8000 pF
Surge Energy Rating : 300 J
Diameter : 40 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationV151HA40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseDisc 40mm with Screw Mounting
Varistor Voltage240V