V151HC40
Varistors 150V 8000pF
product image
V151HC40 Picture
SeekIC No. : 00704086 Detail
V151HC40: Varistors 150V 8000pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V151HC40
  • Qty
  • 0~89
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 200 V
Voltage Rating AC : 150 V Clamping Voltage : 405 V
Diameter : 40 mm Peak Surge Current : 40 KA
Capacitance : 8000 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : SMD/SMT Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Peak Surge Current : 40 KA
Product : MOV
Voltage Rating DC : 200 V
Voltage Rating AC : 150 V
Clamping Voltage : 405 V
Capacitance : 8000 pF
Diameter : 40 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationV151HC40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseDisc 40mm with Screw Mounting
Varistor Voltage240V