V20E175P
Varistors 175Vrms 10kA 1400pF 20mm Disc
product image
V20E175P Picture
SeekIC No. : 00701058 Detail
V20E175P: Varistors 175Vrms 10kA 1400pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E175P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 225 V
Voltage Rating AC : 175 V Clamping Voltage : 455 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 10 KA
Surge Energy Rating : 135 J Capacitance : 1400 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 225 V
Voltage Rating AC : 175 V
Clamping Voltage : 455 V
Diameter : 20 mm
Capacitance : 1400 pF
Surge Energy Rating : 135 J
Peak Surge Current : 10 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E175P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts175Vrms
Maximum DC Volts225VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage297V