V20E230L1B1
Varistors 230Vrms 10kA 1100pF 20mm Disc
product image
V20E230L1B1 Picture
SeekIC No. : 00705887 Detail
V20E230L1B1: Varistors 230Vrms 10kA 1100pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E230L1B1
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 300 V Voltage Rating AC : 230 V
Clamping Voltage : 595 V Capacitance : 1100 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Peak Surge Current :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Voltage Rating DC : 300 V
Voltage Rating AC : 230 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Clamping Voltage : 595 V
Capacitance : 1100 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E230L1B1
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts230Vrms
Maximum DC Volts300VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage396V