V20E230L2B1
Varistors 230Vrms 10kA 1100pF 20mm Disc
product image
V20E230L2B1 Picture
SeekIC No. : 00707185 Detail
V20E230L2B1: Varistors 230Vrms 10kA 1100pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E230L2B1
Quick Details
Voltage Rating DC : 300 V Voltage Rating AC : 230 V
Clamping Voltage : 595 V Peak Surge Current : 100 A
Capacitance : 1100 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting :
Voltage Rating DC : 300 V
Voltage Rating AC : 230 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Peak Surge Current : 100 A
Clamping Voltage : 595 V
Capacitance : 1100 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E230L2B1
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts230Vrms
Maximum DC Volts300VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage396V