V421DA40
Varistors 420V 40kA 6000pF
product image
V421DA40 Picture
SeekIC No. : 00699897 Detail
V421DA40: Varistors 420V 40kA 6000pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V421DA40
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Voltage Rating DC : 560 V Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.13 KV Peak Surge Current : 40 KA
Surge Energy Rating : 600 J Capacitance : 3000 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : SMD/SMT
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Peak Surge Current : 40 KA
Surge Energy Rating : 600 J
Capacitance : 3000 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.13 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV421DA40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseScrew Terminals
Varistor Voltage680V