V421DB40
Varistors 420V 40kA 6000pF
product image
V421DB40 Picture
SeekIC No. : 00699702 Detail
V421DB40: Varistors 420V 40kA 6000pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V421DB40
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Voltage Rating DC : 560 V Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.13 KV Surge Energy Rating : 600 J
Capacitance : 3000 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Peak Surge Current :
Mounting :
Surge Energy Rating : 600 J
Capacitance : 3000 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.13 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV421DB40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseChassis Mount
Varistor Voltage680V