V480PA80C
Varistors Base Mount 750V 6500A 550pF
product image
V480PA80C Picture
SeekIC No. : 00707680 Detail
V480PA80C: Varistors Base Mount 750V 6500A 550pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V480PA80C
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 640 V
Voltage Rating AC : 480 V Clamping Voltage : 1.16 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 550 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Mounting : Screw Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 20 mm
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Clamping Voltage : 1.16 KV
Capacitance : 550 pF
Peak Surge Current : 6.5 KA
Voltage Rating DC : 640 V
Voltage Rating AC : 480 V
Mounting : Screw
Parameters:
Technical/Catalog InformationV480PA80C
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts480VAC
Maximum DC Volts640VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseChassis Mount
Varistor Voltage750V