V511DA40
Varistors 820V 40kA 2500pF
product image
V511DA40 Picture
SeekIC No. : 00699875 Detail
V511DA40: Varistors 820V 40kA 2500pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V511DA40
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Voltage Rating DC : 675 V Voltage Rating AC : 510 V
Clamping Voltage : 1.35 KV Peak Surge Current : 40 KA
Surge Energy Rating : 700 J Capacitance : 2500 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : SMD/SMT
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Peak Surge Current : 40 KA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Surge Energy Rating : 700 J
Capacitance : 2500 pF
Voltage Rating AC : 510 V
Voltage Rating DC : 675 V
Clamping Voltage : 1.35 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV511DA40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts675VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseScrew Terminals
Varistor Voltage820V