V550LA80CP
Varistors 820V 2500pF
product image
V550LA80CP Picture
SeekIC No. : 00703622 Detail
V550LA80CP: Varistors 820V 2500pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V550LA80CP
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 550 V
Voltage Rating AC : 550 V Clamping Voltage : 1.435 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 9 KA
Capacitance : 2500 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Capacitance : 2500 pF
Diameter : 20 mm
Voltage Rating AC : 550 V
Peak Surge Current : 9 KA
Voltage Rating DC : 550 V
Clamping Voltage : 1.435 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV550LA80CP
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts550Vrms
Maximum DC Volts-
Current-Surge7kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage780V