V5.5MLA0402
Features: • Leadless 0402, 0603, 0805, 1206 and 1210 Chip Sizes• Multilayer Ceramic Construction Technology•-55o C to +125o C Operating Temperature Range• Operating Voltage Range VM(DC) = 5.5V to 120V• Rated for Surge Current (8 x 20µs)• Rated for Energy (...
product image
V5.5MLA0402 Picture
SeekIC No. : 004539904 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V5.5MLA0402
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Leadless 0402, 0603, 0805, 1206 and 1210 Chip Sizes
• Multilayer Ceramic Construction Technology
•-55o C to +125o C Operating Temperature Range
• Operating Voltage Range VM(DC) = 5.5V to 120V
• Rated for Surge Current (8 x 20µs)
• Rated for Energy (10 x 1000µs)
• Inherent Bi-directional Clamping
• No Plastic or Epoxy Packaging Assures Better than 94V-0 Flammability Rating
• Standard Low Capacitance Types Available
Application
• Provides On-Board Transient Voltage Protection for ICs and Transistors
• Used to Help Achieve Electromagnetic Compliance of End Products
• Replace Larger Surface Mount TVS Zeners in  Many Applications
Specifications
Steady State Applied Voltage:
DC Voltage Range (VM(DC)). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3.5 to 120 V
AC Voltage Range (VM(AC)RMS) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2.5 to 107 V
Transient:
Non-Repetitive Surge Current, 8/20µs Waveform, (I TM) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4 to 500 A
Temperature Coefficient (V) of Clamping Voltage (VC) at Specified Test Current . . . . .  <0.01 %/OC