V5.5MLA0805NH
Varistors 5.5V 120A 1840pF
product image
V5.5MLA0805NH Picture
SeekIC No. : 00699524 Detail
V5.5MLA0805NH: Varistors 5.5V 120A 1840pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V5.5MLA0805NH
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MLV Voltage Rating DC : 5.5 V
Voltage Rating AC : 4 V Clamping Voltage : 17.5 V
Peak Surge Current : 120 A Surge Energy Rating : 0.3 J
Capacitance : 1840 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Mounting : SMD/SMT Packaging : Reel
Description
Diameter :
Product : MLV
Surge Energy Rating : 0.3 J
Mounting : SMD/SMT
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Peak Surge Current : 120 A
Voltage Rating DC : 5.5 V
Voltage Rating AC : 4 V
Clamping Voltage : 17.5 V
Capacitance : 1840 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV5.5MLA0805NH
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts4VAC
Maximum DC Volts5.5VDC
Current-Surge120A
Package / Case0805 (2012 metric)
Varistor Voltage9.3V