V661CA60
Varistors 70kA 1050V 70kA 4000pF
product image
V661CA60 Picture
SeekIC No. : 00704764 Detail
V661CA60: Varistors 70kA 1050V 70kA 4000pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V661CA60
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~22
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V Clamping Voltage : 1.64 KV
Diameter : 60 mm Peak Surge Current : 70 KA
Capacitance : 4000 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : SMD/SMT Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Product : MOV
Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V
Peak Surge Current : 70 KA
Capacitance : 4000 pF
Diameter : 60 mm
Clamping Voltage : 1.64 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV661CA60
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts660VAC
Maximum DC Volts850VDC
Current-Surge70kA
Package / CaseDisc 60mm
Varistor Voltage1050V (1.05kV)