V661DA40
Varistors 40kA 1050V 40kA 2000pF
product image
V661DA40 Picture
SeekIC No. : 00701086 Detail
V661DA40: Varistors 40kA 1050V 40kA 2000pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V661DA40
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Voltage Rating DC : 850 V Voltage Rating AC : 660 V
Clamping Voltage : 1.72 KV Peak Surge Current : 40 KA
Capacitance : 2000 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : SMD/SMT Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Peak Surge Current : 40 KA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V
Clamping Voltage : 1.72 KV
Capacitance : 2000 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV661DA40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts660VAC
Maximum DC Volts850VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseScrew Terminals
Varistor Voltage1050V (1.05kV)