V661HF34
Varistors HIGH ENERGY
product image
V661HF34 Picture
SeekIC No. : 00704466 Detail
V661HF34: Varistors HIGH ENERGY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V661HF34
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~90
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V Clamping Voltage : 1.72 KV
Diameter : 34 mm Peak Surge Current : 40 KA
Capacitance : 2000 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Peak Surge Current : 40 KA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 34 mm
Voltage Rating DC : 850 V
Voltage Rating AC : 660 V
Clamping Voltage : 1.72 KV
Capacitance : 2000 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV661HF34
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts660Vrms
Maximum DC Volts850VDC
Current-Surge40kA
Package / Case34mm Square
Varistor Voltage1160V (1.16kV)