V751HA40
Varistors 1200V 40kA 1800pF
product image
V751HA40 Picture
SeekIC No. : 00703876 Detail
V751HA40: Varistors 1200V 40kA 1800pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V751HA40
  • Qty
  • 0~74
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 970 V
Voltage Rating AC : 750 V Clamping Voltage : 2 KV
Diameter : 40 mm Peak Surge Current : 40 KA
Surge Energy Rating : 700 J Capacitance : 1800 pF
Mounting : SMD/SMT
Product : MOV
Surge Energy Rating : 700 J
Capacitance : 1800 pF
Voltage Rating DC : 970 V
Voltage Rating AC : 750 V
Diameter : 40 mm
Clamping Voltage : 2 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV751HA40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts750VAC
Maximum DC Volts970VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseDisc 40mm with Screw Mounting
Varistor Voltage1200V (1.2kV)