V751HB34
Varistors 1200V 40kA 1800pF
product image
V751HB34 Picture
SeekIC No. : 00704990 Detail
V751HB34: Varistors 1200V 40kA 1800pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V751HB34
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~74
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 970 V
Voltage Rating AC : 750 V Clamping Voltage : 2 KV
Diameter : 34 mm Peak Surge Current : 40 KA
Surge Energy Rating : 1050 J Capacitance : 1800 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Peak Surge Current : 40 KA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 34 mm
Capacitance : 1800 pF
Voltage Rating DC : 970 V
Voltage Rating AC : 750 V
Clamping Voltage : 2 KV
Surge Energy Rating : 1050 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV751HB34
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts750VAC
Maximum DC Volts970VDC
Current-Surge40kA
Package / Case34mm Square
Varistor Voltage1200V (1.2kV)