VAWQ6-Q48-S15H
CONVERTER DC/DC 15V 400MA 6W
product image
VAWQ6-Q48-S15H Picture
SeekIC No. : 003804812 Detail
VAWQ6-Q48-S15H: CONVERTER DC/DC 15V 400MA 6W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VAWQ6-Q48-S15H
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Package / Case : QFN-16, 4 x 4 Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 72V Voltage - Output 1: 15V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 400mA Power (Watts) - Manufacture Series: 6W
Voltage - Isolation: 3kV (3000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 24-DIP Module
Size / Dimension: 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) Packaging: Tube
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Features: -
Voltage - Output 1: 15V
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 80%
Voltage - Isolation: 3kV (3000V)
Current - Output (Max): 400mA
Power (Watts) - Manufacture Series: 6W
Packaging: Tube
Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 72V
Size / Dimension: 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Series: V-Infinity VAWQ6
Package / Case: 24-DIP Module
Parameters:
Technical/Catalog InformationVAWQ6-Q48-S15H
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 72VDC
Output15V
Power (Watts)6W
Number of Outputs1
1st Output15 VDC @ 400mA