VB40100C-E3/4W
Schottky (Diodes & Rectifiers) 40 Amp 100 Volt
product image
VB40100C-E3/4W Picture
SeekIC No. : 00185315 Detail
VB40100C-E3/4W: Schottky (Diodes & Rectifiers) 40 Amp 100 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VB40100C-E3/4W
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 20 A Max Surge Current : 250 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.73 V at 20 A
Maximum Reverse Leakage Current : 1000 uA Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2PAK (TO-263AB)
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Rectifiers
Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 20 A
Max Surge Current : 250 A
Peak Reverse Voltage : 100 V
Configuration : Dual Common Cathode
Maximum Reverse Leakage Current : 1000 uA
Package / Case : D2PAK (TO-263AB)
Forward Voltage Drop : 0.73 V at 20 A