VBED15-D12-S3R3-1A
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 9.9W
product image
VBED15-D12-S3R3-1A Picture
SeekIC No. : 003683512 Detail
VBED15-D12-S3R3-1A: CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 9.9W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBED15-D12-S3R3-1A
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VBED15 Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Package / Case : TSSOP-32 Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 18V Voltage - Output 1: 3.3V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 3A Power (Watts) - Manufacture Series: 15W
Voltage - Isolation: 500V Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 6-DIP Module
Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) Packaging: -
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Output 1: 3.3V
Efficiency: 76%
Mounting Type: Through Hole
Packaging: -
Voltage - Input (Max): 18V
Power (Watts) - Manufacture Series: 15W
Current - Output (Max): 3A
Package / Case: 6-DIP Module
Voltage - Input (Min): 9V
Series: V-Infinity VBED15
Voltage - Isolation: 500V
Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBED15-D12-S3R3-1A
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input9 ~ 18VDC
Output3.3V
Power (Watts)9.9W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 3A
2nd Output-
3rd Output-
4th Output-
Packaging-
Package / CaseModule
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names VBED15 D12 S3R3 1A