VCD30-D12-S12
CONVERTER DC/DC 12V OUT 30W
product image
VCD30-D12-S12 Picture
SeekIC No. : 003623884 Detail
VCD30-D12-S12: CONVERTER DC/DC 12V OUT 30W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VCD30-D12-S12
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VCD30 Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of DAC Outputs : 2
Number of Outputs: 1 Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 18V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 2.5A Power (Watts) - Manufacture Series: 30W
Voltage - Isolation: 500V Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) Packaging: -
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Output 1: 12V
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 82%
Packaging: -
Voltage - Input (Max): 18V
Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Isolation: 500V
Power (Watts) - Manufacture Series: 30W
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Current - Output (Max): 2.5A
Package / Case: 8-DIP Module
Series: V-Infinity VCD30
Parameters:
Technical/Catalog InformationVCD30-D12-S12
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input9 ~ 18VDC
Output12V
Power (Watts)30W
Number of Outputs1
1st Output12 VDC @ 2.5A